História biliardu
História biliardu
Biliard je veľmi stará hra, ktorej presný pôvod je zahalený v hmle času. Pravdepodobne vznikol v Anglicku alebo vo Francúzsku niekedy v stredoveku. Tento článok sa pokúša poskytnúť náhľad do niekoľko storočí trvajúcej histórie, a dúfame, že ho nájdete užitočným!
Začiatky
Vonku hraný „biliard“ (15. storočie)
Staroveký biliard bola vonku hraná hra na zemi, ktorá sa viac podobala golfu alebo kriketu. To dokazujú rukopisy a ilustrácie z 15. storočia, ktoré zobrazujú ľudí hrajúcich „biliard“ a predstavujú aj potrebné pomôcky. Tieto hry mali rôzne varianty a hrali sa až do 17. storočia.
Interiérový biliard vznikol niekedy v 1400-tých rokoch.
Kvôli chladnej zime a nepredvídateľnému počasiu ľudia nemohli vždy oddávať svojej vášni, preto pravdepodobne vymysleli interiérovú verziu raného biliardu. (Najobľúbenejší zelený herný povrch pravdepodobne pôvodne napodobňoval zelenú farbu trávy.)
Prvý písomný záznam pochádza z roku 1470 z inventárneho zoznamu francúzskeho kráľa Ľudovíta XI., v ktorom sa spomína biliardový stôl.
Kráľ Ľudovít XIV. (1694)
V polovici 1500-tých rokov sa tzv. „stolný biliard“ stal populárnym medzi francúzskou a anglickou šľachtou. V priebehu 1600-tých rokov popularita hry rástla. V Londýne sa biliardové stoly objavili aj na verejných miestach, takže biliard sa stal dostupným aj pre bežných ľudí. Bol veľmi úspešný, pretože nevyžadoval fyzickú námahu, ale skúšal logické aj zručnostné schopnosti veľmi zábavným spôsobom. Navyše ho mohli hrať ženy aj muži s rovnakými šancami. Samozrejme, tento biliard sa ešte výrazne líšil od dnešných biliardových hier.
Existovalo niekoľko variantov, čo sa týka pravidiel aj použitých nástrojov. Jedným z populárnych variantov bola hra „Port and King“, kde sa používali dve gule - jedna pre každého hráča - a ohnutý, veľký koniec palice, tzv. „mace“. (Biliardová tágo vtedy ešte neexistovala.)
Port and King biliard
Na stole bolo šesť dier, ktoré slúžili ako prekážky, ktorým sa bolo treba vyhnúť. Na jednom konci hracieho poľa bola oblúková brána (Port), na druhom konci drevená bábka (King). Cieľom bolo, aby guľa prešla cez bránu správnym smerom, vrátila sa k bábke a dotkla sa jej bez toho, aby sa brána alebo bábka prevrátila. Za tento výkon sa získaval jeden bod. Zvyčajne sa hralo na päť bodov. Hráči sa tiež snažili zasiahnuť guľu súpera tak, aby spadla do diery alebo prevrátila bábku.
Nebolo to jednoduché, pretože biliardový stôl nebol dosť hladký a gule neboli dokonale guľaté. Navyše, s palicou sa nedalo mieriť tak presne ako s dnešnou tágo.
V 18. storočí sa biliard stal bežnou zábavou aj pre obyčajných ľudí. V Anglicku po Londýne dobyl aj vidiecke oblasti, kde sa hral hlavne na verejných miestach, hostincoch a kaviarňach. Medzitým sa stal veľmi populárnym aj v Severnej Amerike. Prvý americký záznam pochádza z roku 1709.
V druhej polovici 18. storočia začal rozvoj biliardového priemyslu. Viaceré významné nábytkárske spoločnosti si uvedomili obchodnú príležitosť v rastúcich požiadavkách a začali vyrábať biliardové stoly. Kvalita a presnosť biliardových stolov sa zlepšila, ale revolučné technické vylepšenia sa ešte neudiali.
Pravidlá hry sa časom menili a vznikali nové typy biliardu. V 1700-tých rokoch v Anglicku z „Port and King“ biliardu postupne zmizla brána a bábka, ale diery zostali. Tak vznikla hra „Winning Game“, kde sa naďalej používali dve gule. Úlohou bolo zasiahnuť súperovu guľu tak, aby spadla do diery. Body sa zbierali na základe týchto zásahov a hra sa vyhrávala zbieraním bodov.
biliard bol obľúbenou aktivitou žien
V Francúzsku sa objavila nová hra „War Game“. Táto hra používala viacero očíslovaných gulí. Cieľom bolo, aby súperove gule padli do diery, zatiaľ čo vlastné gule boli na stole umiestnené tak, aby neboli v nebezpečenstve. War Game sa do istej miery považuje za predchodcu dnešného pool-biliardu.
V roku 1773 sa v anglickom magazíne Covent Garden objavil článok o inej francúzskej biliardovej hre nazývanej carambole (karambol). Hra založená na „Winning Game“ používala dve biele gule a jednu červenú guľu. Bodovalo sa, keď hráč zasiahol súperovu bielu guľu alebo červenú guľu, alebo ak sa guľa dotkla oboch ostatných gulí. To sa nazývalo karambol.
Nová biliardová hra sa stala obľúbenou v Anglicku na začiatku 19. storočia a vytlačila pôvodnú hru Winning Game. Medzi Francúzmi sa rozšírila verzia karambolu, kde diery nemali žiadnu rolu a body sa získavali len zrážkou gulí, takže sa začali vyrábať stoly bez dier, tzv. karambolové biliardové stoly.
XIX. storočie: Vznik moderného biliardu
S rastúcou popularitou biliardu sa postupne menili aj pomôcky a nástroje používané pri hre. V nasledujúcich storočiach došlo k mnohým menším i väčším vylepšeniam, bez ktorých by dnes biliard nebol takou precízne športovou hrou, akou ju poznáme.
Niektoré typy predchodcu tága
V začiatku 1600-tých rokov sa medzi európskymi hráčmi rozšíril zvyk občasného používania opačného konca palice, pretože s užším koncom sa gule ľahšie zasiahli, najmä ak boli blízko okraja stola. Tento zvyk viedol k vytvoreniu nového nástroja, ktorého zúžený koniec sa používal pri hre. Objavilo sa tágo. Jeho úspech však nebol jednoznačný. Anglicko dlho odolávalo tejto inovácii. Od roku 1734 bolo tágo v biliardových salónoch dostupné, ale nebolo príliš populárne až do začiatku 19. storočia, keď bol vyvinutý kožený koniec tága. Aj keď pravdepodobne už predtým existovali pokusy týmto smerom, najlepšia a zdokonalená verzia sa pripisuje francúzskemu väzňovi, kapitánovi Françoisovi Mingaudovi, ktorý počas rokov strávených vo väzení vyvinul svoje vylepšenie.
Krátko na to sa začala používať krieda. Jej vynálezca Jack Carr cestoval po celej Európe v 1820-tych rokoch, aby popularizoval svoj vynález, ktorý predával za vysokú cenu pod názvom Spin chalk. Krieda zlepšila priľnavosť tága, čo umožnilo vhodným úderom dosiahnuť rotáciu a zakrivený pohyb gule.
Veľká hromada slonovinových biliardových gulí
Biliardové gule tiež prešli veľkými zmenami. Pôvodne boli vyrobené z dreva, ale koncom 1600-tých rokov sa rozšírilo používanie slonoviny. Aj keď váha a hustota takto vyrobených gulí nebola úplne jednotná, dopyt po slonovinových gulách prudko vzrástol v 19. storočí. Podľa dobových záznamov bolo v roku 1890 dovezených do Londýna približne 750 ton slonoviny na tento účel. Ročne bolo zabitých takmer 12 000 slonov, aby sa Anglicko zásobilo biliardovými guľami! Slonovina však bola veľmi drahá a ľudia začali odmietať masové zabíjanie zvierat. Riešenie problému nakoniec v roku 1868 našiel newyorský muž John Wesley Hyatt, ktorý začal používať plast ako základný materiál. Nové plastové biliardové gule už mali jednotnú váhu a hustotu, ale stále neboli dokonalé, pretože pri príliš silnom údere mali tendenciu sa rozbiť. Hyatt tento problém vyriešil úpravou použitého materiálu. V roku 1900 sa podobné plastové gule vyrábali aj v Anglicku, ale medzi elitnými hráčmi sa stali populárnymi až koncom 20-tych rokov 20. storočia, od kedy sa nimi začali hrať aj šampionáty.
Herný povrch biliardových stolov sa tiež zásadne zmenil. Toto sa pripisuje Londýnčanovi Johnovi Thurstonovi: do začiatku 19. storočia boli hracie povrchy biliardových stolov vyrobené z dreva, zriedka z mramoru. Thurston hľadal lepší materiál na tento účel. V roku 1826 začal experimentovať s bridlicou. Bridlica sa zdala vhodná, pretože svojou veľkou hmotnosťou zvyšovala stabilitu biliardového stola, nedeformovala sa, neohýbala sa a bola relatívne ľahko opracovateľná. Vďaka svojim ideálnym vlastnostiam sa používanie bridlice v druhej polovici storočia rozšírilo a nahradilo predtým používané materiály.
Ďalší dôležitý vynález sa tiež pripisuje Thurstonovi. Do 19. storočia neexistovali mantinely, aké poznáme dnes. Odskoky gúľ od stien sa snažili dosiahnuť pomocou pruhov z bavlnenej flanelu. Pruhy boli v niekoľkých vrstvách nalepené na bočné steny a potom potiahnuté látkou, neskôr biliardovým plátnom.
Mantinely vyrobené z viacerých vrstiev gumených pásov
V roku 1835 John Thurston vyrobil prvé gumové mantinely. Nové mantinely však neboli prelomové, pretože v chlade strácali pružnosť, a hráči ich museli občas ohrievať. Po viac ako 10 rokoch experimentovania sa začali vyrábať nové mantinely z vulkanizovanej gumy, ktoré už neboli citlivé na teplotu. Prvý takýto mantinel bol umiestnený na biliardovom stole kráľovnej Viktórie v roku 1845. V druhej polovici storočia došlo k ďalším vylepšeniam; v 50-tych rokoch 19. storočia v Amerike začal Michael Phelan vyrábať mantinely odlišného tvaru, ktorý bol neskôr nazývaný otcom amerického biliardu.
Dnes si už len ťažko predstaviť, ale v minulých storočiach bolo aj osvetlenie biliardových stolov problémom. Elektrina sa začala používať až v 20. storočí, začiatkom 19. storočia sa ešte svietilo sviečkami. Sviečky zavesené nad biliardovým stolom však ľahko znečistili plátno, preto bolo pod ne nutné umiestniť tácky, ktoré však výrazne tienili hraciu plochu. Neskôr boli sviečky nahradené olejovými lampami, ale kvapkajúci olej si stále vyžadoval používanie tácky.
Správne riešenie sa objavilo v 60. rokoch 19. storočia, kedy sa rozšírilo osvetlenie plynom. Tácky sa tak stali zbytočnými a viac netienili biliardový stôl. V 19. storočí popularita biliardu naďalej rástla, najmä v súdobom Anglicku; prvý oficiálny šampionát sa konal v roku 1870. O 22 rokov neskôr Biliardová asociácia (Billiard Association) stanovila štandardy pre rozmery biliardových stolov.
V Taliansku, Španielsku, Rakúsku, Nemecku, Holandsku a Rusku bol biliard tiež populárny, hoci v týchto oblastiach sa hrali najmä francúzske verzie. V Severnej Amerike sa biliard v polovici storočia rozšíril do všetkých štátov. V roku 1850 fungovalo v New Yorku takmer 60 biliardových salónov. Američania vychádzajúc z európskych hier vyvinuli svoje vlastné štýly, čo nakoniec viedlo k vzniku pool biliardu. Hra sa rozšírila aj v Britských kolóniách, a tak sa stalo, že snooker, kráľ biliardových hier, nakoniec v roku 1875 vymyslel v Indii britský dôstojník Neville Chamberlain. Snooker sa rýchlo rozšíril v Anglicku a v roku 1900 ho Biliardová asociácia oficiálne uznala.
Biliard v nedávnej minulosti a dnes
Počas 20. storočia sa pomôcky hry príliš nezmenili, ale predsa sa našli niektoré výnimky:
- predtým viacerými vrstvami lepené gumové mantinely sa začali vyrábať ako jeden kus,
- biliardové gule sa od 70-tych rokov vyrábajú novou liatou technológiou, čo umožňuje dosiahnuť oveľa väčšiu presnosť, čo sa týka veľkosti, hmotnosti a tvaru.
V minulom storočí sa najväčší hráči stali skutočnými celebritami, podobne ako dnešní športovci. To dobre ilustruje aj fakt, že v roku 1931 bol biliardový šampión Walter Lindrum pozvaný britským premiérom a predstavil sa aj pred kráľom Jurajom V. Profesionálni hráči cestovali po celom svete, aby sa zúčastňovali turnajov.
Vojaci hrajúci biliard počas prvej svetovej vojny
Popularita biliardu zostala neporušená, prvá svetová vojna ju nezastavila, ale od 30-tych rokov do 60-tych rokov začala klesať. Snooker bol výnimkou. V Anglicku sa v roku 1927 konal prvý profesionálny šampionát. Popularita snookeru bola vysoká až do 50-tych a 60-tych rokov, kedy hra dočasne stratila na popularite, ale od 70-tych rokov sa situácia našťastie zmenila vďaka príchodu farebnej televízie. Vďaka televíznym prenosom mohli súťaže sledovať veľké masy ľudí a snooker sa čoskoro stal jedným z najobľúbenejších vnútorných športov v Anglicku. V Amerike sa vďaka televízii od 80-tych rokov začala zvyšovať aj popularita pool biliardu.
Dnes sa biliard opäť stal športom pre masy. Môžeme sledovať veľké udalosti v televízii a dokonca hrať virtuálne na internete. Najznámejšie hry sú snooker, americký pool a karambol. V Maďarsku sa najčastejšie stretávame s pool biliardovými stolmi. Biliardové salóny sa otvorili takmer v každom väčšom meste a menších zábavných podnikoch, kaviarňach je tiež bežný. Vo väčších salónoch si môžeme vyskúšať svoje schopnosti aj na snookerových stoloch.
Poznanie niekoľko storočí dlhej histórie biliardu ukazuje, že táto fantastická spoločenská hra, napriek technickým inováciám modernej doby, nespočetným zábavným možnostiam a našej "high-tech" orientovanej kultúre, zostane určite obľúbenou zábavou ľudstva aj v nasledujúcich storočiach.
Použitá literatúra:
Norman Clare: Billiards and Snooker Bygones
William Hendrick: History of Billiards
Newspaper cutting: The story of a billiard ball