História gulečníka

História gulečníka


Bohužiaľ, o vzniku gulečníka neexistuje veľa informácií, len niekoľko zachovaných záznamov poskytuje určitý pohľad do tohto záhadného príbehu.

 

Najpravdepodobnejší pôvod: „Bagatelle“

 
Stôl Bagatelle (XIX. storočie)

Gulečník (po anglicky: bar billiard) vykazuje veľkú podobnosť s biliardovou hrou nazývanou Bagatelle, ktorá bola od konca XVIII. storočia veľmi populárna v celej Európe a o niečo neskôr aj v Severnej Amerike. Predpokladá sa, že gulečník sa vyvinul práve z tejto hry, no presný príbeh jeho vzniku nepoznáme.

 

Bar biliard

Prvá podstatná informácia pochádza z 30. rokov 20. storočia.
Angličan David Gill si vtedy urobil poznámky o hre, ktorú spoznal v Belgicku pod názvom „ruský biliard“.
(Ruský pôvod však vôbec nie je istý, keďže vtedajšia západná Európa mala v obľube používať názvy s „exotickým“ zvukom.)

 


Dielňa na výrobu stolov pre gulečník (stred 20. storočia)

 

Po návrate domov Gill presvedčil anglického remeselníka menom Jelkes, aby vyrobil anglickú verziu hry, ktorú pomenovali „bar biliard“.
Výroba stolov pre gulečník sa ukázala byť dobrým obchodom, keďže hra si rýchlo získala popularitu v miestnych krčmách. Vďaka rastúcemu dopytu začalo čoskoro viacero firiem s výrobou takýchto stolov.
Prvý krčmový turnaj sa konal v Oxforde v roku 1936, no čoskoro sa začali organizovať turnaje aj v iných anglických mestách. V neskorších rokoch, najmä po druhej svetovej vojne, sa začali konať aj vážnejšie šampionáty, ktoré prebiehajú až dodnes. Najznámejší je British Open, ktorý sa každoročne koná na ostrove Jersey.

 


Stôl pre gulečník na zámku Fallais (Belgicko)

V Európe existuje táto hra v rôznych formách, no pôvod jednotlivých typov hier sa ťažko sleduje. Vo Francúzsku, Taliansku, Švajčiarsku a po celom kontinente sa stretávame s rôznymi variáciami. Rozdiely sú v pravidlách hry a v samotnej štruktúre stola pre gulečník. Napríklad môže byť rozdiel v počte a rozmiestnení otvorov na stole, ako aj v ďalších používaných pomôckach.

Použitá literatúra:

  • Norman Clare: Billiards and Snooker Bygones
  • William Hendrick: History of Billiards
  • Newspaper cutting: The story of a billiard ball